Laser alebo IPL?

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Aký je rozdiel medzi epiláciou s laserom a epiláciou IPL svetlom?

Pred začatím laserovej epilácie by ste si mali zistiť akým prístrojom vám bude epilácia vykonávaná, a teda či ide o IPL prístroj alebo laser. Ak je to laser, potom je ešte vhodné zistiť či ide o alexandritový alebo diódový laser. Epilácie pomocou IPL prístrojom nie sú trvalé! Epiláciu IPL prístrojom môžeme zaradiť skôr k voskovej epilácii alebo k odstraňovaniu chĺpkov epilátorom, kde je síce tiež odstránený chĺpok spolu s cibuľkou, a časom sa tieto chĺpky môžu zjemniť a oslabiť, ale tento druh epilácie sa nedá nazvať trvalou epiláciou, pretože chĺpky dokážu zregenerovať a opäť vyrásť.

 

Prístroj intenzívneho pulzného svetla (IPL) a laser pracujú na princípe zahriatia vlasovej cibuľky na teplotu, ktorá spôsobí poškodenie korienka a následné vypadnutie chĺpku. Cibuľky sa ohrejú na základe pohltenia svetla, ktoré vyžaruje IPL prístroj alebo laser. Pre trvalú epiláciu je však nutné tepelne poškodiť kmeňové bunky (korienky), ktoré sa nachádzajú medzi vonkajšou pošvou chĺpku a okolitým spojivovým tkanivom. Kmeňové bunky (korienky), neobsahujú melanín (farbivo) a nie sú preto priamo ovplyvnené zábleskom IPL. Ak chcete dosiahnuť trvalú epiláciu je potrebné, aby teplo získané v pigmentovaných častiach chĺpkov preniklo až ku korienkom. IPL však vyžaruje svetlo veľmi širokého spektra vlnových dĺžok (od 300nm do 1500nm) a, keďže je toto spektrum veľmi široké, nedokáže odovzdať dostatočne silné svetlo do chĺpku tak, aby energia impulzu prenikla z chĺpku až do korienka a poškodila ho trvale. Teda pri IPL prístrojoch nedochádza k trvalej epilácii. Pri IPL epilácii sú cibuľky len „omráčené“ a po niekoľkých týždňoch dochádza k regenerácii a chlp z cibuľky opäť začne rásť.

 

So schopnosťou prístrojov vysielať svetlo potrebnej farby a intenzity samozrejme súvisí aj ich cena. Cena bežne používaných IPL prístrojov je oveľa nižšia ako cena laserov. V súčasnosti sa dajú kúpiť aj IPL prístroje na domáce použitie. Slabé výkonové parametre by mali eliminovať riziko popálenia pokožky, ale to tiež znamená, že vytvoria impulz s nízkou intenzitou, ktorý síce pokožku nepoškodí, ale nespôsobí trvalú epiláciu.

 

Impulz pri alexandritovom laseri má vlnovú dĺžku 755nm a obsahuje iba jednu farbu, vybranú tak, aby sme nepoškodili pokožku a zároveň, aby sa maximalizoval efekt na korienky. Laserový lúč je schopný pohltiť farbivo v cibuľke absolútne. Pri tomto pohltení sa svetlo premení na teplo, ktoré je dostatočné na úplné zničenie cibuľky a aj korienka, ktorý sa nachádza pod cibuľkou. Výsledok samozrejme závisí aj od kvality vykonania zákroku, hlavne od použitia vhodnej intenzity energie laserového impulzu a od dôsledného pokrytia ošetrovanej plochy.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Pridaj komentár

Jedinečné miesto, spájajúce unikátne kozmetické a estetické ošetrenia pre Vaše telo a relax pre Vašu myseľ.

Copyright © 2024. Všetky práva vyhradené. Developed by